пʼятниця, 23 квітня 2021 р.

Книги покликані служити людям

Вітаємо авторів, видавців, редакторів, бібліотекарів, вчителів  та всіх, хто причетний до книжкової справи, хто щиро любить 📖 книжки, із Всесвітнім днем книги й авторського права! Бажаємо всім шанувальникам книги нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! 

Започаткували це свято 23 квітня  1996 р.у Каталонії (Іспанія), де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія 🌹троянди і📚 книжки тим, кого любиш. На батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням "Дон Кіхота". Читці змінюють один одного протягом 48 годин.

Всесвітній день книги й авторського права відзначають 190 країн світу. Кожного року за ініціативою ЮНЕСКО обирається  Всесвітня столиця книги. Такими вже були Мадрид, Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Банкок, Інчхон, Порт-Харкорт, Вроцлав.

Звичайно, діяльність, пов'язана з популяризацією книг та читання, не може обмежитися лише одним днем. Але саме 23 квітня відбувається багато заходів, які привертають увагу до книжкової справи. Зокрема, проводяться виставки, громадські читання, симпозіуми, присвячені проблемам захисту інтелектуальної власності та книговидання. 

Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках.

📖Однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, 1049 року вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною. 

📖Серед інших знаменитих українських рукописних книг – Остромирове Євангеліє, "Ізборник Святослава" та Пересопницьке Євангеліє.

📖Першою друкованою книгою українського автора була "Прогностична оцінка поточного 1483 року" Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. 

📖А першою книгою, надрукованою в Україні, став «Апостол», виданий Іваном Федоровим 1574 року у друкарні Львівського православного братства. 

 📖У ХVII столітті найбільше українських книг було видано друкарнею Києво-Печерської лаври, зокрема "Требник" Петра Могили, Києво-Печерський патерик та "Лексикон славенороський" Памви Беринди. 

 Історія авторського права веде свій початок, як вважають науковці, з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція, яка стосувалася захисту авторських прав, прийнята в інтересах книговидавців. 

🖊Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії "Статут королеви Анни".

🖊Закони, нормативні акти щодо авторського права стали з'являтися в усьому світі. Дія законів поширювалася на спектаклі, географічні карти та інші твори. 

🖊Французький закон ввів норму – право слідування, яка відносилася до прав спадкоємців автора та поширювала дію майнових прав після смерті автора.

Новітні засоби передачі інформації можуть частково замінити книгу, виконуючи різні її функції, але систематична оглядова інформація (монографії, академічні видання, енциклопедії) спирається виключно на книгу.


Немає коментарів:

Дописати коментар