вівторок, 6 липня 2021 р.

Віночки звивайте, на Купала поспішайте

На час святкування дня Івана Купала припадає пік розквіту природи, повсюди буяють трави і тому багато звичаїв пов'язано з рослинним світом.

Обов'язковим атрибутом свята є купальський вінок, який роблять з польових трав та квітів. Вважалось, що кожна рослинка, яку вплітали у вінок, надавала йому особливу магічну силу. За звичаєм, для виготовлення вінків використовували барвінок, любисток, волошки, ромашки, мальви, папороть, троянди, мак, базилік, ожину, а також гілочки берези та дуба.

Традиційними в бібліотеці стали майстер-класи для дівчаток з виготовлення купальських віночків. Неймовірні запахи різнотрав’я зустріли читачів книгозбірні та відвідувачів табору відпочинку «ЛітоГрай». Про історію свята, його вікові традиції та сьогодення розповіла дітям бібліотекар Юлія Харченко. Волонтер Леся Волинець  покроково показала дітям як правильно поєднати у віночку квіти і трави, підібрати гамму кольорів,  як сплести віночка, щоб він став окрасою купальського дійства. А потім:

«біля річки ходили дівчата – карі оченята,

Личка, мов яблука, брови чорненькі – 

Дівчата ой які гарненькі.

Вони в зеленім лузі квіточки збирали,

Квіточки збирали, на хвилю, на воду кидали.

А віночки із ружі червоної,

Ромашки, зілля зелененького,

Волошки синьоокої, червоного маку».

За народним повір'ям, куди попливе вінок — з тієї сторони живе «суджений». Вважалось, якщо вінок добре пливе і свічка не гасне, то дівчина скоро вийде заміж, а якщо крутиться на місці — то ще дівуватиме. Оськільки наші дівчатка ще діти, то їм ще дівувати та й дівувати.

Немає коментарів:

Дописати коментар