вівторок, 9 березня 2021 р.

Тарас Шевченко - дітям


9 березня відзначається день народження славнозвісного сина українського народу, видатного поета і художника – Тараса Григоровича Шевченка. Народився Шевченко в селі Моринці на Черкащині в сім’ї селянина-кріпака. Чи міг у той час хтось передбачати, що із білявого хлопчика, котрий ріс у неволі та злиднях, виросте великий Кобзар, чиє ім’я знатимуть на всіх континентах, називатимуть на його честь міста, села, вулиці, театри, навчальні заклади, кораблі, встановлюватимуть йому численні пам’ятники? Для маленьких читайликів в нашій бібліотеці можна взяти книги, які в цікавій і доступній формі ознайомлять дітей з життям і творчістю генія українського народу.

Т.Г.Шевченко – у своїй поетичній творчості, в листах, у прозі й щоденнику висловлював думки про виховання дітей, виявляв глибокий інтерес до їх навчання . Він написав "Буквар", готувався написати ще ряд шкільних підручників (з арифметики, етнографії, історії).
Шевченко вважав, що велика справа виховання дитини мусить бути зосереджена передусім у руках матері. Саме такими були погляди народу на роль матері ("Не та мати, що родила, а та, що до розуму довела"). У віршах поет показав глибоку любов матері-селянки до своєї дитини:
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
("У нашім раї на землі").
З глибоким проникненням у психологію дитини Шевченко змалював образи дітей у багатьох своїх творах. Так, у поемі "Гайдамаки" він згадує про те глибоке враження, яке справили на нього спогади його діда – учасника повстання гайдамаків, як він, ще дитина, плакав, слухаючи дідові розповіді, і на все життя зберіг їх у своїй пам’яті, щоб розповісти потім онукам про боротьбу українського народу в минулому.
1840 року вийшов його «Кобзар». Це було щось незвичне в тогочасній літературі. Великого значення надавав Шевченко читанню і ознайомленню з книгами позитивного змісту. "Дивною й ненатуральною здається... людина, яка існує без книги", – писав він у повісті "Прогулка с удовольствием и не без морали".
На вас чекає знайомство з творчістю геніального українського поета, яке переросте в постійне бажання щораз відкривати сторінки славнозвісних книжок, зачитуватись ними, чаруватись нев’янучим у своїй красі словом. Минають роки, століття, а непереборна сила Шевченкового слова й донині жива.

Немає коментарів:

Дописати коментар